«ԵՊՀ շրջանավարտների միավորում» հասարակական կազմակերպությունը, Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ, «ԵՊՀ շրջանավարտների միավորում» հասարակական կազմակերպության հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ պարոն Ս. Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո մեկնարկում է «Մատչելի բնակարան` երիտասարդ գիտնականներին և ստեղծագործական միությունների անդամներին» սոցիալական բնակարանային ապահովության ծրագիրը:
Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է Երևան քաղաքի Ազատության պողոտա 26 հասցեին հարակից տարածքում (սրտաբանական ինստիտուտի հարևանությամբ) կառուցել բազմաբնակարան-բազմաֆունկցիոնալ շենքային համալիր, որի բնակարանները շուկայականից անհամեմատ ցածր գներով կտրամադրվեն երիտասարդ գիտնականներին և Հայաստանի Հանրապետության ստեղծագործական միությունների անդամներին:
Բնակելի համալիրն ունենալու է մեկ, երկու, երեք և չորս սենյականոց մոտ 210 բնակարաններ` 1քմ-ը` 184.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ:
Բնակելի համալիրի շինարարությունը մեկնարկելու է 2010թ. սեպտեմբերի 30-ին և նախատեսվում է ավարտել մինչև 2013թ. նոյեմբերի 30-ը:
Բազմաբնակարան շենքը մոնոլիտ-երկաթբետոնյա է, բազալտի և ֆելզիտի արտաքին երեսապատմամբ: Այն ունենալու է 15 բնակելի հարկ: Բազմաբնակարան շենքն ունենալու է մեկսենյականոց մինչև 45քմ. մակերեսով, երկսենյականոց` 50-65քմ. մակերեսով, երեք սենյականոց` 75-90քմ. մակերեսով և չորս սենյականոց` 100-120քմ. մակերեսով (բաց խոհանոցներով) բնակարաններ:
Շենքն ունենալու է վեց շքամուտք, յուրաքանչյուրում` երեք վերելակ` մեկ բեռնատար և երկու մարդատար և ստորգետնյա ավտոկայանատեղեր, նախատեսված` 150 ավտոմեքենայի համար:
Շենքի բակում կառուցվելու է կանաչապատ հանգստի գոտի և մանկական խաղահրապարակ:
Շենքի առաջին հարկում տեղակայված են լինելու հասարակական սպասարկման տարածքները (խանութներ, ցուցասրահներ և այլն):
ԿԱՌՈՒՑՎՈՂ ԲՆԱԿԱՐԱՆՆԵՐԻ ՆԿԱՐԱԳԻՐԸ ՀԵՏԵՎՅԱԼՆ Է`
- կառուցվող բնակարանների հատակը մանրահատակ է,
- սանհանգույցը սալիկապատված է,
- բնակարանների ներքին բաժանումներն իրականացվում են բնակելի շինության ճարտարապետական գլխավոր նախագծի համաձայն,
- բնակարանների կոսմետիկ հարդարումը կատարվում է շինարարական կազմակերպության կողմից ներկայացված տարբերակներից` շահառուի ընտրությամբ:
- պատերի գույնի ընտրությունը կատարվում է շինարարական կազմակերպության կողմից ներկայացված տարբերակներից` շահառուի կողմից,
- մուտքի դուռը` երկաթյա, ներբնակարանային դռների և մանրահատակի փայտի տեսակը` հաճար,
- պատուհանները` մետաղապլաստ,
- էլեկտրականության մոնտաժն իրականացվում է բնակելի շինության էլեկտրամատակարարման աշխատանքային նախագծի համաձայն,
- էլեկտրական հանգույցները` տեղադրված,
- ջեռուցման համակարգի մոնտաժը` կատարված` առանց սարքավորումների,
- շենքը` գազիֆիկացված:
ՁԵՌՔԲԵՐՎՈՂ ԲՆԱԿԱՐԱՆԻ ԱՐԺԵՔԻ ՎՃԱՐՄԱՆ ԿԱՐԳԸ
ՀԻՓՈԹԵՔԱՅԻՆ ՎԱՐԿԱՎՈՐՄԱՆ ՄԻՋՈՑՈՎ
Բնակարանի արժեքի վճարումը հիփոթեքային վարկավորման միջոցով հետևյալն է.
20% կանխավճար, 20 տարի մարման ժամկետ, տարեկան մինչև 10% տոկոսադրույք, անուիտետային մարման գրաֆիկ, ձեռքբերվող անշարժ գույքի գրավադրում:
ԱՐԺԵՔԻ ԿԱՆԽԻԿ ՎՃԱՐՈՒՄԸ
Բնակարանի արժեքի կանխիկ վճարման տարբերակը նախընտրելու դեպքում, շահառուի հետ կնքվող բնակարանի առուվաճառքի նախնական պայմանագրի համաձայն` սահմանվում է շահառուի կողմից ձեռքբերվող բնակարանի արժեքի վճարման հետևյալ կարգը.
- նախնական վճարում` բնակարանի առուվաճառքի նախնական պայմանագիրը կնքելուց հետո 15 օրվա ընթացքում` բնակարանի արժեքի 30 տոկոսի չափով,
- առաջին միջանկյալ վճարում` բնակարանի առուվաճառքի նախնական պայմանագիրը կնքելուց հետո 8 ամսվա ընթացքում` բնակարանի արժեքի 30 տոկոսի չափով,
- երկրորդ միջանկյալ վճարում` բնակարանի առուվաճառքի նախնական պայմանագիրը կնքելուց հետո 16 ամսվա ընթացքում` բնակարանի արժեքի 25 տոկոսի չափով,
- վերջնական վճարում` բնակարանի հանձնման-ընդունման ակտը ստորագրելուց հետո 7 օրացուցային օրվա ընթացքում` բնակարանի արժեքի 15 տոկոսի չափով:
ԱՐԺԵՔԻ ՀԱՎԱՍԱՐԱՉԱՓ ԲԱՇԽՄԱՆ ՄԻՋՈՑՈՎ.
Շահառուն կարող է նաև բնակարանի արժեքը վճարել համաձայն հաստատված ժամանակացույցի` պայմանագրով սահմանված շինարարության ամբողջ տևողության ընթացքում ըստ ամիսների հավասարաչափ բաշխված գումար վճարելու ձևով.
Ծրագրի հնարավոր շահառուներ կարող են դառնալ Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիայի երիտասարդ գիտաշխատողները (մինչև 35 տարեկան) և Հայաստանի Հանրապետության ստեղծագործական միությունների բնակարանի կարիքավորություն ունեցող անդամները:
Միևնույն ժամանակ, ծրագրի հնարավոր շահառուներ կարող են դառնալ ստեղծագործական միությունների անդամ չհանդիսացող անհատ ստեղծագործողները, ովքեր ակտիվորեն ներգրավված են Հայաստանի Հանրապետության արվեստի, գրականության կամ մշակութային կյանքում և վերջիններս կերաշխավորվեն ստեղծագործական միությունների կողմից:
Ծրագրի հնարավոր շահառուների խմբում ընդգրկվելու համար անհրաժեշտ է ներկայացնել հետևյալ փաստաթղթերը.
- բնակարանային կարիքավորության մասին դիմում-բացատրագիր` հասցեագրված «ԵՊՀ շրջանավարտների միավորում» հասարակական կազմակերպության նախագահին, որում անպայման պետք է նշել բնակարանի մակերեսային նախընտրությունը և հեռախոսահամարը,
- մասնակցության հայտ,
- դիմողի անձնագրի պատճենը,
- տեղեկանք Հայաստանի Հանրապետության որևէ ստեղծագործական միության անդամ լինելու վերաբերյալ (սույն պահանջը գործում է ՀՀ ստեղծագործական միությունների անդամների համար),
- տեղեկանք աշխատավայրից զբաղեցրած պաշտոնի վերաբերյալ (սույն պահանջը գործում է երիտասարդ գիտաշխատողների համար),
- գիտական կոչման վկայականի պատճենը, կամ տեղեկանք ասպիրանտ կամ հայցորդ հանդիսանալու վերաբերյալ (սույն պահանջը գործում է երիտասարդ գիտաշխատողների համար),
- տեղեկանք ՀՀ ԿԱ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի տեղեկատվական կենտրոնից (ք. Երևան, Կոմիտասի պող. 35/2) Հայաստանի Հանրապետության տարածքում դիմումատուին սեփականության իրավունքով պատկանող անշարժ գույքի վերաբերյալ:
Բնակարանների բաշխումն իրականացվելու է «ԵՊՀ շրջանավարտների միավորում» հասարակական կազմակերպության կողմից կազմակերպվող հրապարակային վիճակահանության միջոցով:
«ԵՊՀ շրջանավարտների միավորում» հասարակական կազմակերպության կողմից իրականացվող բնակարանային ապահովության սոցիալական ծրագրերին առնչվող բոլոր հարցերով կարող եք դիմել «ԵՊՀ շրջանավարտների միավորում» հասարակական կազմակերպության իրավախորհրդատու Արմեն Թադևոսյանին (հեռ. (010) 55-19-91):
Ընդառաջելով բազմաթիվ գիտնականների և ստեղծագործողների խնդրանքին` «ԵՊՀ շրջանավարտների միավորում» հասարակական կազմակերպության կողմից ծրագրի հնարավոր շահառուների հերթացուցակում ընդգրկվելու վերաբերյալ դիմումների ներկայացման վերջնաժամկետը երկարաձգվել է մինչև 2010թ. սեպտեմբերի 5-ը:

Apartment construction in Zeytun
The social housing project “Affordable housing for young scientists and members of the creative unions” is launched.
“YSU Graduate Union” NGO, under the high patronage of the RA President, “YSU Graduate Union” NGO Chairman of Board of Trustees S. Sargsyan launches the social project “Affordable housing for young scientists and members of the creative unions”.
The address of the new multi apartment building is Yerevan, Azatutyan Avenue 26 adjacent area (the neighboring area of the Institute of Cardiology). The prices will be much lower than the market ones, available to young researchers and members of the creative unions of Armenia.
Residential complex provides with single, double, triple and four bedroom flats. The total amount of the apartments is 210. The price of 1 square meter is 184.000 AMD.
Residential complex construction will start on September 30 of current year and will be completed by November 30 of 2012.
The building is of monolithic multi-reinforced concrete with basalt and felsitic external covering. It has 11-13 residential floors. Single bedroom apartments have up to 45 square meters area, double bedroom apartments - 50-65 square meters area, three bedroom apartments - 75-90 square meters area and four bedroom apartments - 100-120 square meters area (open kitchens are included).
The complex will have six entrances, each equipped with three elevators, one freight and two passenger and underground parking for 150 vehicles.
A sports ground for children together with garden will be built, too.
The first floor of the building will be allocated for public service areas (shops, exhibition halls, etc.).
The apartments in details
Apartments are covered with parquet.
Bathroom is covered with tiles.
The internal division of the apartments is realized according to the residential building architectural general draft.
The interior of the apartments is realized according to the variants, suggested by the constructing company and is chosen by the resident.
The color of walls is chosen from the variants suggested by the company by future resident.
The entrance door is a metallic one; the inner doors of the apartments and parquet are made of rye.
The windows are made of metal-plast.
The electrical installations are realized according to the electro-installation draft of the building.
Electric nodes are installed.
The heating system installation accomplished without the equipment.
The bathroom floor heated.
The building is gasified.
The apartment acquisition price payment through hypothec credit
Payment of the value of housing through mortgage lending is the following:
20% deposit, 20-year repayment period, up to 10% annual interest rate, annuity repayment schedule, the real estate pledge.
The payment procedure in cash
If the customer prefers cash payment according to the signed preliminary purchase contract the following payment procedure is defined:
- Pre-payment of housing purchase after signing the preliminary contract within 15 days in the extent of 30 percent of the cost,
- First interim payment of housing purchase after signing the initial agreement within 8 months in the extent of 30 percent of the cost,
- Second interim payment of housing purchase after signing the initial agreement within 16 months in the extent of 25 percent of the cost,
- Final payment after signing of the act on the housing acceptance within 7 calendar days in the extent of 15 percent of the cost.
Through the equal distribution of value
The customer may also pay the housing cost in accordance with the approved schedule, according to the contract, during the entire period of construction by paying the money in equally distributed manner.
Possible customers of the project may become the Republic of Armenia National Academy of Sciences young scientists (under the age of 35) and the Republic of Armenia creative unions’ members, who face the housing problem.
At the same time, the possible customers of the project can become the individual creators, who are not members of creative unions, but are actively involved in the artistic, literary or cultural life of the Republic of Armenia. They should present the recommendation, given by the creative unions.
The documents required to be included in the target group of share holders:
An application-description on the need of housing, addressed to the Chairman of “YSU Graduate Union” NGO. The square meter preference should be mentioned here by all means
The application form
The applicant's passport copy
A certificate on the membership in any of the creative unions of the Republic of Armenia (this requirement is for the members of the RA creative unions)
A reference on the position, given by the employer (this requirement is for young scientists)
A document certifying the applicant’s scientific degree or the copy of the document which certifies that the applicant is a PhD student currently (this requirement is for young scientists)
A reference from the RA State Cadastre Committee Information Center (Yerevan, Komitas av. 35/2) certifying about the private property of the share holder on the territory of the Republic of Armenia
Housing distribution will be implemented through the public draw, organized by “YSU Graduate Union” NGO.
Regarding various issues, related to the social housing project, please contact "YSU Graduate Union” NGO Legal Counsel Armen Tadevosyan (tel. (+37410) 55-19-91).
To endorse the request of a number of scientists and artists, "YSU Graduate Union” extended the deadline for the applications until September 5, 2010.