«Երևանի պետական համալսարանի շրջանավարտների միավորում» հասարակական կազմակերպությունը, Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ, Երևանի պետական համալսարանի շրջանավարտների միավորման հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Ս. Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո մեկնարկում է «Մատչելի բնակարան երիտասարդ լրագրողներին, մանկավարժներին, բժիշկներին և սպորտսմեններին» բնակարանային ապահովության սոցիալական ծրագիրը:
Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է Երևան քաղաքի Ծարավ Աղբյուրի 55/3 հասցեին հարակից տարածքում կառուցել ժամանակակից ճարտարապետական լուծումներով բազմաբնակարան-բազմաֆունկցիոնալ շենքային համալիր, որի բնակարանները շուկայականից անհամեմատ ցածր գներով տրամադրվելու են Հայաստանի Հանրապետության երիտասարդ լրագրողներին, մանկավարժներին, բժիշկներին և միջազգային մրցաշարերում հաղթնակած ու Հայաստանի Հանրապետության մարզական պատիվը բարձր պահած սպորտսմեններին:
Բնակելի համալիրն ունենալու է երկու, երեք և չորսսենյականոց բնակարաններ` 1 քմ-ը` 185000 ՀՀ դրամ արժողությամբ: Բնակարանները շահառուներին հանձնվելու են ամբողջությամբ վերանորոգված վիճակում և միանգամայն պիտանի բնակության համար:
Բնակելի համալիրի շինարարությունը մեկնարկելու է 2012թ. հունվարին և նախատեսվում է ավարտել 2014թ. մարտին:
Բազմաբնակարան-բազմաֆունկցիոնալ շենքը լինելու է մոնոլիտ-երկաթբետոնյա, բազալտի և տուֆի արտաքին երեսպատմամբ (համաձայն նախագծի): Այն ունենալու է 5 մասնաշենք, յուրաքանչյուրում 13 բնակելի հարկ, ինչպես նաև ստորգետնյա ավտոկայանատեղեր: Յուրաքանչյուր մասնաշենքում լինելու է երկու վերելակ:
Բնակելի համալիրն ունենալու է ժամանակակից արտաքին լուսավորություն, իսկ շենքի հարակից տարածքն ամբողջությամբ բարեկարգվելու է, նորացվելու են կոմունիկացիոն համակարգերը, կառուցվելու են մանկական խաղահրապարակներ և կանաչապատ հանգստի գոտիներ:
Կառուցվող բնակարանների նկարագիրը հետևյալն է.
- Բնակարան(ներ)ի հատակը` մանրահատակ (փայտի տեսակը` հաճար) կամ լամինատե (ըստ շահառուի ընտրության),
- Սանհանգույցը սալիկապատված է,
- Բնակարան(ներ)ի ներքին բաժանումներն իրականացվում են բնակելի շինության ճարտարապետական գլխավոր նախագծի համաձայն,
- Բնակարան(ներ)ի կոսմետիկ հարդարումը կատարվում է տիպային 5 բնակարաններին համապատասխան,
- Մուտքի դուռը` երկաթյա, ներբնակարանային դռների փայտի տեսակը` ՄԴՖ,
- Պատուհանները` մետաղապլաստ (շագանակագույն),
- Էլեկտրականության մոնտաժն իրականացվում է բնակելի շինության էլեկտրամատակարարման աշխատանքային նախագծի համաձայն,
- Էլեկտրական հանգույցները` տեղադրված,
- Ջեռուցման համակարգի մոնտաժը` կատարված` առանց սարքավորումների,
- Շենքը` գազիֆիկացված:
Ձեռքբերվող բնակարանի արժեքի վճարման համար մեր կազմակերպության կողմից առաջարկվում են հետևյալ երեք տարբերակները.
1. ԲՆԱԿԱՐԱՆԻ ԱՐԺԵՔԻ ՎՃԱՐՈՒՄԸ ՀԻՓՈԹԵՔԱՅԻՆ ՎԱՐԿԱՎՈՐՄԱՆ ՄԻՋՈՑՈՎ
Բնակարանի արժեքի վճարումը հիփոթեքային վարկավորման միջոցով նախընտրելու դեպքում սահմանվելու է հետևյալ պայմանները` 20% կանխավճար, 10-15 տարի մարման ժամկետ, տարեկան մինչև 11% տոկոսադրույք, անուիտետային մարման գրաֆիկ, ձեռքբերվող և/կամ այլ անշարժ գույքի գրավադրում.
2. ԲՆԱԿԱՐԱՆԻ ԱՐԺԵՔԻ ՎՃԱՐՈՒՄԸ ԿԱՆԽԻԿ ՎՃԱՐՄԱՆ ՊԱՅՄԱՆՆԵՐՈՎ
Բնակարանի արժեքի կանխիկ վճարման տարբերակը նախընտրելու դեպքում շահառուի հետ կնքվող բնակարանի առուվաճառքի նախնական պայմանագրի համաձայն` սահմանվում է շահառուի կողմից ձեռքբերվող բնակարանի արժեքի վճարման հետևյալ կարգը.
- նախնական վճարում` բնակարանի առուվաճառքի նախնական պայմանագիրը կնքելուց հետո 15 օրվա ընթացքում` բնակարանի արժեքի 30 տոկոսի չափով,
- առաջին միջանկյալ վճարում` բնակարանի առուվաճառքի նախնական պայմանագիրը կնքելուց հետո 8 ամսվա ընթացքում` բնակարանի արժեքի 30 տոկոսի չափով,
- երկրորդ միջանկյալ վճարում` բնակարանի առուվաճառքի նախնական պայմանագիրը կնքելուց հետո 16 ամսվա ընթացքում` բնակարանի արժեքի 25 տոկոսի չափով,
- վերջնական վճարում` բնակարանի հանձնման-ընդունման ակտը ստորագրելու մասին ծանուցում ստանալուց հետո 7 օրացուցային օրվա ընթացքում` բնակարանի արժեքի 15 տոկոսի չափով:
3. ԲՆԱԿԱՐԱՆԻ ԱՐԺԵՔԻ ՎՃԱՐՈՒՄԸ ՀԱՎԱՍԱՐԱՉԱՓ ԲԱՇԽՄԱՆ ՊԱՅՄԱՆՆԵՐՈՎ.
Շահառուն կարող է նաև բնակարանի արժեքը վճարել համաձայն հաստատված ժամանակացույցի` պայմանագրով սահմանված շինարարության ամբողջ տևողության ընթացքում ըստ ամիսների հավասարաչափ բաշխված գումար վճարելու ձևով:
Ծրագրի հնարավոր շահառուներ կարող են դառնալ մինչև 35 տարեկան, ամուսնացած, առնվազն երեք տարվա մասնագիտական աշխատանքային փորձ ունեցող, բնակարանի կարիքավոր (Երևան քաղաքում բնակարան չունեցող կամ բնակարանային պայմանների բարելավման հրատապ անհրաժեշտություն ունեցող) երիտասարդ լրագրողները, մանկավարժները և բժիշկները, ինչպես նաև միջազգային մրցաշարերում հաղթնակած և Հայաստանի Հանրապետության մարզական պատիվը բարձր պահած սպորտսմենները:
Ծրագրի հնարավոր շահառուների խմբում ընդգրկվելու համար անհրաժեշտ է ներկայացնել հետևյալ փաստաթղթերը.
- բնակարանային կարիքավորության մասին դիմում-բացատրագիր` հասցեագրված»ՙԵՊՀ շրջանավարտների միավորում» հասարակական կազմակերպության նախագահին, որում անպայման պետք է նշել բնակարանի մակերեսային նախընտրությունը և դիմումատուի կոնտակտային տվյալները,
- դիմումատուի մասնակցության վերաբերյալ երաշխավորագիր` լիազորված պետական մարմնի կողմից,
- դիմումատուի անձնագրի պատճենը,
- դիպլոմի պատճենը,
- ամուսնության վկայականի պատճենը,
- տեղեկանք աշխատավայրից` դիմումատուի զբաղեցրած պաշտոնի և աշխատանքային ստաժի վերաբերյալ,
- տեղեկանք ՀՀ Կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի տեղեկատվական կենտրոնից (ք. Երևան, Կոմիտասի պող. 35/2) Հայաստանի Հանրապետության տարածքում դիմումատուին սեփականության իրավունքով պատկանող անշարժ գույքի վերաբերյալ,
- տեղեկանք բնակության վայրից դիմումատուի ընտանիքի կազմի վերաբերյալ:
Ծրագրի շահառուների ընտրությունը, ինչպես նաև հրապարակային վիճակահանության միջոցով բնակարանների բաշխումն իրականացվում է Երևանի պետական համալսարանի շրջանավարտների միավորման կողմից: Յուրաքանչյուր ընտանիքից ծրագրին կարող է մասնակցել միայն մեկ շահառու:
Միավորման կողմից չեն քննարկվելու ծրագրի պահանջներին չհամապատասխանող թեկնածուների ներկայացրած փաստաթղթային փաթեթները:
Միաժամանակ հայտնում ենք, որ «Մատչելի բնակարան երիտասարդ լրագրողներին, մանկավարժներին, բժիշկներին և սպորտսմեններին» բնակարանային ապահովության սոցիալական ծրագրի շրջանակում ներկայացված դիմումների դիտարկման առաջին փուլի արդյունքում ձևավորված շահառուների անվանացանկը կհրապարակվի մեր կայքում մինչև 2011թ. դեկտեմբերի 1-ը:
Կառուցվող շենքերի տեղադիրքին և բնակարանների նախնական հատակագծերին կարող եք ծանոթանալ ստորև:
Իսկ «ՄԱՏՉԵԼԻ ԲՆԱԿԱՐԱՆ ԵՐԻՏԱՍԱՐԴ ԼՐԱԳՐՈՂՆԵՐԻՆ, ՄԱՆԿԱՎԱՐԺՆԵՐԻՆ, ԲԺԻՇԿՆԵՐԻՆ ԵՎ ՍՊՈՐՏՍՄԵՆՆԵՐԻՆ» բնակարանային ապահովության սոցիալական ծրագրի շրջանակում ներկայացված դիմումների դիտարկման 1-ին փուլի արդյունքում ձեւավորված շահառուների անվանացանկը կարող եք տեսնել կայքի «Նախագծի նորություններ» բաժնում:

Apartment construction: "AVAN 3"
The “Affordable housing for young journalists, educators, doctors and athletes” social housing program is kicking off.
The Graduate Union of Yerevan State University NGO is launching the “Affordable housing for young journalists, educators, doctors and athletes” social housing program under the high patronage of President of the Republic of Armenia, President of the board of trustees of YSU Graduate Union Serzh Sargsyan.
The program envisages the construction of a multifunctional apartment building with the latest architectural solutions near Tsarav Aghbyur 55/3 Street in Yerevan. The apartments will be sold for prices incomparably lower than the market price and will be designed for young Armenian journalists, educators, doctors and athletes who have triumphed in international competitions and have kept the honor of the Republic of Armenia in sports high.
The residential complex will have two, three and four-bedroom apartments costing 185,000 drams per square meter. The apartments will be totally renovated and will be granted to the beneficiaries for residency.
The construction of the apartment building will kick off in January 2012 and is set to end in November 2013.
The multifunctional apartment building will be monolithic and made from metal and concrete and with an external basalt and felzit cover. It will have five buildings with 13 floors on each one, as well as underground parking lots. Each building will have two elevators.
The residential complex will have state-of-the-art external lighting, the area near the building will be improved and the communication system will be upgraded. The area will also have children’s playgrounds and green zones.
The following is a description of the apartments:
-Floor of apartment(s): Flooring (beech wood type) or laminated (based on beneficiary’s selection),
-Bathroom (tiled),
-The internal divisions of the apartment(s) are implemented in accordance with the general architectural plan for construction,
-The cosmetic design of the apartment(s) is done in accordance with 5 model apartments,
-Entrance door: metal; type of wood for doors in the apartment: MDF,
-Windows: metal-plastic (brown),
-Electricity wires are hooked in accordance with the working plan for electricity supply,
-Electric junctions: hooked,
-Heating system has been installed, without equipments,
-The building is gasified.
Our organization offers the following three options for payment:
1. PAYING FOR THE APARTMENT THROUGH A MORTGAGE LOAN
If the beneficiary chooses to pay through a mortgage loan, the organization will set the following terms and conditions: 20% prepayment, 10-15-year redemption period, 11% annual interest rate, redemption schedule, Lombard for real estate that is obtained and/or other real estate,
2. PAYING FOR THE APARTMENT THROUGH PREPAYMENT
If the beneficiary chooses to pay for the apartment through prepayment, then the following payment procedure shall be established in accordance with the trade contract signed with the beneficiary:
-down payment: 30% of the price of the apartment within 15 days after the signing of the down payment contract,
-first installment: 30% of the price of the apartment within 8 months after the signing of the down payment contract,
-second installment: 25% of the price of the apartment within 16 months after the signing of the down payment contract,
-final installment: 15% of the price of the apartment, within 7 days after receiving a notification to sign the handing-receiving act.
3. PAYING FOR THE APARTMENT THROUGH PROPORTIONATE DISTRIBUTION
The beneficiary may also pay for the apartment based on the confirmed plan (paying the proportionately distributed amount during the months of construction established by the contract).
Potential beneficiaries may be young journalists, educators and doctors under the age of 35, married, with at least three years of work experience and in need of apartments (without a home in Yerevan or in urgent need of improvement of conditions), as well as athletes who have triumphed in international tournaments and have kept the honor of the Republic of Armenia in sports high.
To be included in the group of potential beneficiaries, applicants need to submit the following documents:
-appeal for need of a home addressed to the President of the YSU Graduate Union NGO, stating the preference of surface area and the contacts of the applicant,
-recommendation for the applicant’s participation by an authorized state body,
-copy of the applicant’s passport,
-copy of diploma,
-copy of marriage certificate,
-reference from workplace regarding the applicant’s position and work experience,
-reference from the Information Center of the State Committee of the Real Estate Cadastre adjunct to the RA Government (Komitas Avenue 35/2, Yerevan) regarding the real estate belonging to the applicant in the territory of the Republic of Armenia by the right to ownership,
-reference from the place of residence regarding the applicant’s family members.
The program beneficiaries are selected and the apartments are distributed by a public draw organized by the Graduate Union of Yerevan State University.
The Union will not examine the packages of documents that fail to meet the requirements.
We also inform that the list of names of beneficiaries selected after the first stage of observations of the appeals submitted within the framework of the “Affordable housing for young journalists, educators, doctors and athletes” social housing program will be posted on our website before December 1, 2011.
Below we present the location and initial construction plans of the apartments.
You can see the list of names of beneficiaries selected after the 1st stage of observations of the appeals submitted within the framework of the “AFFORDABLE HOUSING FOR YOUNG JOURNALISTS, EDUCATORS, DOCTORS, AND ATHLETES” social housing program by visiting the Project News section of our website.