ԵՊՀ Դիլիջանի մարզաառողջարանային համալիրը
Երեւանի պետական համալսարանի ղեկավարությունը 1959 թվականին Դիլիջանի Բլդան գետի հովտում 1.5 հա. տարածքի վրա հիմնեց վրանային ճամբար:
Այն հետագայում վերածվեց փայտաշեն 10 տնակներով մարզաառողջարանային համալիրի, որն ուներ ճաշարան, լողավազան, սանհանգույց, սպորտային խաղահրապարակներ: Հիմնադրումից անցել է 45 տարուց ավելի: Բոլոր վերը թվարկածներն էլ դեռ իրենց տեղերում են, սակայն... Երեւանի պետական համալսարանի դասախոսների զգալի մասի ուսանողական տարիների ամենահիշարժան օրերը կապված են ԵՊՀ Դիլիջանի մարզաառողջարանային համալիրի հետ: 1959 թ.-ին հիմնադրված ճամբարն այսօր ամռան ամիսներին ապահովում է շուրջ 500 ուսանողների հանգիստը: Այլ հարց է, թե ինչպես է ապահովում: Հիմնադրման օրվանից չվերանորոգված ճամբարն այսօր վթարային վիճակում է: Մասնագետների հաշվարկով բավարար պայմաններ ստեղծելը կարժենա մոտ 200 մլն. դրամ:
Մեր համալսարանը նման գումարով աջակցելու, իհարկե, հնարավորություն չունի, ուստի ԵՊՀ Շրջանավարտների միավորումը խնդիրը լուծելու այլընտրանքային տարբերակ է գտել: Մի քանի ամիս առաջ նրանք` Միավորման հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Սերժ Սարգսյանի ընկերակցությամբ, եղել են ճամբարում: Տեղում ծանոթացել են պայմաններին եւ հիացել Դիլիջանի բնությամբ: Բնությունը հիասքանչ էր, իսկ պայմանները, մեղմ ասած, վատը: Երեւանի պետական համալսարանի ուսանողները միանշանակորեն ասում են, որ իրենք գոհ կլինեն ցանկացած բարեփոխման համար:
Այս տարի Դիլիջանի մարզաառողջարանային ճամբարում հանգստացող ուսանողները ճամբարի վարիչ Մորիս Դավթյանի հետ փորձել են մի փոքր հեշտացնել ԵՊՀ Շրջանավարտների միավորման գործը: Նրանք մշակել եւ Միավորում են ներկայացրել ճամբարի վերականգնման իրենց նախագիծը: Ըստ ուսանողների նախագծի` ներկայիս 9 փայտե տնակների փոխարեն կառուցվելու է վեցը: Տնակների հիմքը պետք է լինի քարից, իսկ պատերը` փայտից, փայտե տանիքը` թիթեղից, յուրաքանչյուր սենյակ պետք է ունենա մեկ ընդհանուր միջանցք, 5 սենյակ, մեկ ճաշասրահ, ինչպես նաեւ սանհանգույց եւ ցնցուղարան:
Այս վեց տնակից բացի կկառուցվեն նաեւ 2 քարե քոթեջներ: Նրանք նույնիսկ հաշվել են վերակառուցման ծախսերը. յուրաքանչյուր տնակին բաժին է հասել 4-5մլն դրամ: Սակայն միավորումը տրամադիր է արմատական լուծում տալ խնդրին` հիմնովին վերակառուցել ճամբարն ու այն դարձնել ժամանակակից հանգստի գոտի: Բայց մինչ գումարների հայթայթումն ու ճամբարի վերակառուցումը, ԵՊՀ Շրջանավարտների միավորումը նախաձեռնել է բոլոր տարիների համալսարանականների հավաք, որը տեղի կունենա 2005թ. տարեվերջին, ուր կներկայացվեն Շրջանավարտների միավորման գործունեության հաշվետվությունն ու առաջիկա ծրագրերը:

Later 10 wooden houses were built in the complex. The complex includes canteen, swimming-pool, restrooms and sports grounds. 45 years have passed since this glorious day. All the above mentioned still exists, but… The most memorable days of many of YSU lecturers are connected with this complex. 500 students can spend their holidays per summer here. Today camp needs serious reconstruction activities, as have never been renovated since 1959. Specialists state about 200 million drams are required to provide the camp with satisfactory conditions.
YSU, of course, has not the possibility to allocate such amount of money for the renovation. And YSU Graduate Union has found a different way to solve the issue. Some month ago Chairman of Board of Trustees of the organization Serzh Sargsyan visited the camp, accompanied with the Union representatives. They have learnt about the conditions on the spot. The nature is really a fantastic one, and the conditions, frankly speaking, very bad. YSU students unanimously state they will be pleased with any reform. This year the students together with the Director of the Camp Moris Davtyan tried to make a little bit easier the mission of YSU Graduate Union. They have made their own project of renovation activities and presented to the union. According to this draft 9 houses will be replaced by new 6.
The fundament must be made of stone, walls – wooden, roof – tilt. Each room must have one common corridor, 5 rooms, one kitchen, restroom and bathroom. Two stone-made cottages will be built, too. They have also made the calculations: each house needs 4-5 million AMD. But the Union has decided to solve the issues on a very high level: to make the full renovation and to make it correspond to all modern standards. But before this all is undertaken, the Union has initiated the meeting of all-times alumni in the end of 2005, where the report and upcoming projects will be focused on.